Doupě Osamělé vlčice

internetový občasopis aneb Cesty k jádru pudla...

Pohlednice z Colmaru

Datum publikace: 17. 8. 2017 Rubrika: OSTATNÍ, Pohlednice

Colmar leží v nejvýchodněji položeném regionu Francie, v Alsasku. Je to kraj pověstný vynikajícím vínem, malebnými městy s elegantně řešenou architekturou a čapími hnízdy na střechách domů i katedrál až v jejich samotném centru.

Historie města sahá až do 9. stol., kdy se o něm poprvé (r. 823) zmiňuje charta krále Ludvíka I. Jako řada dalších měst na území dnešního Německa byl i Colmar založen Římany a jeho jméno se odvozuje z římského „columbarium“, což v překladu znamená holubí dům, méně poeticky holubník, ovšem s holuby, nota bene s nepořádkem to nejspíš nemá nic společného. Kolumbarium v antickém Římě totiž byla pohřební komora s výklenky, kam se ukládaly pohřební schránky s popelem zemřelých. Malá místnost s přihrádkami ve stěnách připomínala holubníky a odtud tedy označení columbarium. Místo se tedy nejspíše původně využívalo jako pohřebiště a později vzniklo kousek stranou město stejného označení…

Nejkrásnější čtvrtí jsou tzv. Malé Benátky (Petite Venice); kdysi tu žili převážně koželuhové. Čtvrť je protkána vodními kanály a opravdu slavnou italskou metropoli připomíná. Kanály jsou lemovány úžasnou květinovou výzdobou a barevnými hrázděnými domy. Nepřehlédnutelnou dominantou města je Basilique Saint-Martin z přelomu 13. a 14. století, v sousedním dominikánském kostele zase střeží jako oko v hlavě oltářní obraz od Martina Schongauera Madona v růžovém loubí. Nejkrásnějším domem v Colmaru je Maison Pfister – kombinace gotických a renesančních prvků, pískovce a dřeva, dřevěných balkonů, věžiček, reliéfů evangelistů, císařů i papežů ukazuje vkus buržoazie 16. století. Nejznámějším domem je tzv. Dům hlav (Maison des Tetes) z roku 1609, jehož fasáda je plná pitoreskních plastik lidských hlav. Dům je od roku 1898 na seznamu historických památek Colmaru a od téhož roku v majetku colmarské vinné burzy.

Asi nejslavnějším colmarským rodákem je sochař a architekt Frederic Auguste Bartholdi, autor Sochy Svobody, kterou Francie věnovala 4.7. 1886 (sto a deset let po vyhlášení americké nezávislosti)  Spojeným státům…

 

Zdroje: článek na www.novinky.cz, google, wikipedie

Zpět