byl anglický malíř, který se specializoval převážně na velká historická plátna, nicméně mezi jeho díly najdeme i několik soudobých námětů a portrétů. Jeho obchodní i umělecké úspěchy však byly často poznamenány nedostatkem taktu při jednání s mecenáši a podporovateli. Ze všeho nejvíce tak dával přednost své práci. Celý život se musel potýkat s nemalými finančními problémy, kvůli svým dluhům byl i několikrát uvězněn. Problémy, se kterými se musel neustále potýkat se významně podepsaly na jeho psychickém stavu, který nakonec 22. 6. 1846 vyústil do sebevraždy a zlí jazykové se nechali slyšet, že i to zpackal. Jeho utrpení muselo být hrozné. Chtěl se zastřelit, ale minul a rána nebyla smrtelná; a tak si nakonec vlastnoručně podřízl hrdlo…
Narodil se v Plymouthu jako jediný syn do rodiny vydavatele a tiskaře Benjamina Roberta Haydona staršího. Už v útlém věku vykazoval studijní vlohy, které jeho matka dál pečlivě a starostlivě rozvíjela. V šesti letech začal navštěvovat osmileté gymnázium. Zde poznal díla holandského anatoma Albinuse a nadchl se pro anatomii a zejména pro malování.
Roku 1804 opouští pln nadějí a plánů rodný Plymouth a odjíždí do Londýna studovat na Královskou Akademii. O tři roky později vystavil v Akademii svůj první obraz: Odpočinek v Egyptě (bohužel i naposledy, kvůli ustavičným neshodám s vedením Akademie mu byla účast na výstavách nakonec zakázána). Obraz zakoupil obchodník a sběratel Thomas Hope pro tzv. egyptský pokoj ve svém domě na Duchess Street. Lepší začátek si mladý umělec ani nemohl přát.
1810 Haydonův otec přestal synovi vyplácet pravidelnou roční rentu; finančních starostí už se malíř po zbytek života nezbavil. 1814 cestuje s přítelem Davidem Wilkiem do Paříže, kterou je nadšen. Zejména pak obrazy v Louvru, které pečlivě studuje.
V následujících letech maluje velká plátna a portréty významných osob své doby, získává další žáky. V roce 1821 se oženil s vdovou Mary Hymanovou. Čas od času se mu podařilo prodat některý ze svých obrazů za nemalé částky, řádově stovky liber, což bylo na tehdejší poměry hodně. Pro srovnání – lékaři, právníci nebo úředníci vydělávali za rok 300-800 liber, nižší střední třída (ředitelé škol, novináři, vlastníci obchodů) už byli placeni spíše měsíčně. Jejich roční výdělek činil 150-300 liber. Ani tyto finanční injekce ho však nedokázaly vymanit z dluhů natrvalo.
Haydon vedl život typického anglického romantika a s romantismem rovněž bývá spojován skrze své umění – namaloval portréty romantických básníků Johna Keatse a Williama Wordswortha, který mu dokonce věnoval jeden ze svých sonetů.
___________________________________________________
(Marcus) Curtius skáče do propasti, 1842
olej na plátně 76 x 63 cm, National Gallery of Victoria, Melbourne, Austrálie
více k obrazu zde
___________________________________________________
Volby v Královském vězení (1827)
Obraz inspirovaný událostí, které byl Haydon svědkem během svého pobytu zde. Vedení věznice tenkrát uspořádalo volby, aby zabavilo vězně a zároveň získalo pozornost široké veřejnosti. Volby parodovaly tehdejší politiku i společnost. Obraz koupil osobně král Jiří IV. za 500 liber.
___________________________________________________
anglický spisovatel a básník, představitel tzv. „jezerní školy“
Zdroje: wikipedie, internet, Národní Galerie Melbourne
Zpět